26. Dahlie Rallye

plagt DR Moovce 2023

26. Dahlie Rallye sa bude konať v športovo - rekreačnom zariadení Mošovce - Drienok

31.8.- 3.9.2023

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcou, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov. Dnešné Mošovce možno charakterizovať ako významnú rekreačnú oblasť s množstvom pozoruhodností. Zo stavebných pamiatok si zaslúži pozo

rnosť najmä rokokovo klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18. storočia s rozsiahlym anglickým parkom. Ďalšími zaujímavosťami obce sú: pamätné miesto rodného domu Jána Kollára, neogotický kostol postavený na mieste starého kostola s cenným oltárom, evanjelický kostol z roku 1784, mauzóleum s múzeom remesiel a secesný skleník z roku 1800. Mošovce majú skutočne jedinečné okolie. Komplex historických alejí a zelene vytvára esteticky pôsobivú mozaikovite rozčlenenú krajinu, citlivo nadväzujúcu na lesné komplexy Veľkej Fatry. Toto pohorie patrí k turisticky najpríťažlivejším horstvám na Slovensku. Vápence a dolomity fantastických tvarov, neopísateľné krásy Gaderskej, Blatnickej a iných dolín priťahujú obdivovateľov prírodných krás zo široka ďaleka.

Mošovce dali slovenskému národu veľa významných osobností, z ktorých najznámejšie sú hudobný skladateľ a pedagóg Frico Kafenda (1883-1963), spisovateľka Anna Lacková-Z

 

ora (1899-1988), literárny kritik, historik a básnik Štefan Krčméry (1892-1955), barokový dramatik Jur Tesák Mošovský, cirkevný hodnostár a slovenský náboženský spisovateľ, ktorý sa svojím dielom radí do obdobia humanizmu, či zakladateľ dobrovoľného požiarneho zboru na Slovensku, Miloslav Schmidt. Najvýznamnejším z rodákov je veľký básnik Slovanov, filozof a evanjelický kazateľ Ján Kollár (1793-1852), ktorý svojou básnickou skladbou Slávy dcéra nesmrteľne vstúpil najmenej do dvoch národných literatúr. Slávy dcéra účinkovala na vtedajšie i neskoršie pokolenia národovcov a vlastencov ako východisko i motív zároveň. V pôvodine a v prekladoch prenikla aj do širšieho slovanského a neslovanského sveta a naveky preslávila svojho tvorcu.

Športovo – rekreačné zariadenie Drienok sa nachádza na okraji malebnej dedinky Mošovce. Ak milujete aktívny oddych v prírode, je to pravé miesto pre Vás. V ŠRZ Drienok pre svojich návštevníkov ponúka široké spektrum rekreačného vyžitia. Okrem letného kúpania je tu možnosť usporiadať školské výlety, detské tábory a vďaka priestrannému areálu a kurtom aj rôzne sústredenia pre športovcov ako aj hromadné podujatia ako festivaly a rôzne zrazy. Kúpalisko ponúka 3 bazény – plavecký, bazén pre neplavcov, bazén so šmýkačkou a detský bazén. Čistá minerálna voda v bazénoch je samozrejmosťou. Slnečné lúče si môžete užívať na priestrannej trávnatej ploche, ktorá slúži aj na rôzne športové aktivity. Stravovanie zabezpečuje reštaurácia a pizzeria, ktorá sa nachádza iba na skok od bazénov. Nechýbajú tu ani sociálne zariadenia, ktoré sa v priestrannom areáli nachádzajú na viacerých miestach. Športoví nadšenci si prídu na svoje vďaka prístupným tenisovým a volejbalovým kurtom. Deti určite potešia preliezky, hojdačky a pieskovisko. Ak by ste v komplexe Drienok chceli pobudnúť o niečo dlhšie, dá sa tu bez problémov prespať. Ubytovať sa môžete priamo v areáli buď v penzióne, chatkách, v kempe, v karavanoch alebo prívesoch, ktoré si môžete rozložiť kdekoľvek v areáli.

Kapacita areálu pre ubytovanie v kempingu je 300 karavanov alebo stanov. Časť areálu vyhradená pre kemping je vybavená aj elektrickými prípojkami. Toalety a sprchy (WC a sprchy) sú umiestnené medzi chatkami pri plochách určených pre kemping oddelene muži a ženy.

Ubytovacia kapacita chatovej osady je 113 lôžok K dispozícii pre návštevníkov sú chatky: 21 x 4-miestna chatka bez sociálneho vybavenia 1 x 4-miestna chata so sociálnym vybavením 2x 8-miestna chata so sociálnym vybavením 3 x 3-miestna chata bez sociálneho vybavenia

V areáli Drienok Mošovce je 8 kurtov určených pre športové aktivity 3x tenisový kurt 2x volejbalový kurty 1x plážový volejbal 2x nohejbal

WIFI pripojenie je k dispozícii v reštaurácii na penzióne Drienok

V reštaurácii na Penzióne Drienok Vám ponúkame hotové jedlá, minútky a pizzu. Reštaurácia je otvorená počas letnej sezóny denne od 8.00 - 22.00 hod. Mimo sezóny je reštaurácia zatvorená.

Blízke okolie obce Mošovce ponúka zaujímavé miesta na návštevu:

Turčianske Teplice - kúpeľné mesto s termálnym kúpaliskom.

Martin - mesto s možnosťou návštev múzeí

Rajecká Lesná - unikátny slovenský betlehem

Kremnica- historické mesto, mincovňa

Banská Bystrica - krajské mesto s bohatou ponukou pre šport a kultúru.

Viaceré miesta spojené s kultúrou a tiež miesta určené pre šport. Samotné Mošovce ponúkajú zaujímavú pešiu kultúrno poznávaciu trasu popísanú v sprievodcovi na stránke obce. 

Do okolitej prírody sa môžete dostať aj cyklotrasami (s prírodným povrchom).