Milí priatelia, 

mnohí sa pýtate čo platí, čo je možné. Nakoľko chcem podávať iba overené informácie, tak som sa obrátil na úrad verejného zdravotníctva. No ako je zvykom, ten neodpovedá, majú asi veľa práce!

Tak aspoň to čo je dostupné z verejných zdrojov.  Zakázané je poskytovať všetky služby, okrem výnimiek. Vo výnimkách nie sú uvedené kempingy. Nie sú tam uvedené ani parkoviská, najmä nie sú vo výnimkách uvedené uzavreté interiérové parkoviská, ale sú otvorené! A vyberajú za ne poplatky, takže sú otvorené! Tak neviem viac na túto tému som sa nedozvedel. Parkovanie asi nie je problém, ktorý by riešili zodpovední, veď viete si predstaviť, že by zatvorili parkoviská hypermarketom???  To je odpoveď pre tých, ktorí sa pýtajú, ako je možné, že v niektorých kempingoch stoja karavany, parkujú tam, pretože na sídliskách majú zakázané parkovať. 

Pohyb v rámci okresu je povolený,  nestretol som sa s informáciou, ako je riešená otázka zákazu vychádzania po dvadsiatej hodine, ale keď sedíte vnútri  v  karavane niekde v prírode, alebo  na parkovisku, neporušujete žiaden predpis. 

Uvoľnenie po 19.4. sa  má týkať ubytovania v hoteloch za určitých podmienok, najmä že sú uzavreté spoločné sociálky a spoločné stravovanie…  Nikde sa nerieši ubytovanie vo vlastnom pojazdnom zariadení. Predpokladám, že to bude v spojitosti s otvorením cestovania aj mimo okres, začiatok sezóny v kempingoch.

Je zarážajúci nezáujem štátneho úradu, ktorý sa má starať o všeobecné zdravie, o takú početnú komunitu, ako sú karavanisti, samozrejme k tomu sa pripočítavajú chatári, záhradkári so svojimi chatkami, ktorí pobytom v prírode zvyšujú svoju imunitu a tým pomáhajú porážať pandémiu.  Platí, že čo nie je zakázané zákonom je povolené, UVZ však vyhláškou zakázal všetko až na výnimky, ktoré sú vo vyhláške uvedené. Je to ponechané na ľudovú tvorivosť a potom to tak aj vyzerá.

Nedá sa v tejto dobe nič iné, iba spoliehať na zdravý rozum karavanistov. Zvážiť čo je prínosom a čo je už nebezpečím. Určite je v danej situácii možné, aby si rodina vyšla do prírody s karavanom. Prosím, nezabúdajte pri tom, že v prírode nie ste sami! Všetko čo ste tam priniesli si odvezte, naozaj všetko, vrátane obsahu kaziet WC!  Veď tam po vás prídu ďalší, alebo tam budete chcieť prísť aj vy sami a ako by ste sa tam pohybovali s vedomím, že tam niekde ste vyliali obsah kazety!  Týka sa to aj šedej vody! Pre zaistenie dlhšej doby pobytu zvážte druhú kazetu, alebo aspoň rezervnú bandasku s dostatočným objemom a veľkým hrdlom. Pri likvidácií dávajte pozor, aby ste kazetu nevyprázdnili do dažďovej kanalizácie, tá zväčša končí v potokoch, alebo v spodnej vode pri vsakovaní. No a samozrejme je treba dávať pozor na ohniská, zakladať iba tam, kde je to povolené a bezpečné. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán!

Určite je nutné zdôrazniť, že dovolenka v karavane na dlhú dobu bude jediným bezpečným riešením pre rodiny. To platí rovnako pre domáci pobyt aj pohyb v zahraničí! Či to bude vlastný karavan, alebo požičaný je absolútne jedno. Dezinfekcia pri požičaní je otázka použitia vhodného zariadenia na nejakú hodinku. Stretávanie sa skupín karavanistov je otázkou ich vzájomnej dôvery a zodpovednosti!  Určite na nejakú dobu je treba obmedziť spievanie v skupine…… Pri rozhovoroch dodržať rozumnú vzdialenosť a najmä treba pamätať, že riešime pobyt v prírode a nie vysedávanie v karavanoch!  Dnešné karavany sú vybavené tak, že umožňujú dodržiavanie všetkých hygienických zásad bez obmedzení. Treba sa naučiť svoj karavan používať pre svoju bezpečnosť a pohodlie. 

Určite sa nejedná o situáciu, ktorá tento rok skončí! Pre rozvoj cestovného ruchu je preto potrebné podporovať budovanie státia pre karavany na každom vhodnom mieste, veď tam prídu zákazníci, ktorí chcú minúť peniaze a nemusíte sa viac o nich starať. No a mestá by nemali zabúdať na podporu jestvujúcich kempingov, ktoré sú tiež koncentrátorom zákazníkov. Už neplatí, že karavanista má všetko so sebou a nie je ochotný pustiť ani cent. Práve naopak, každý je ochotný poznávať zaujímavé miesta. Určite si treba vziať vzor zo západných krajín, kde snáď nie je dedinka a určite nie mesto, kde by nebolo servisné miesto pre karavany s dostatočným informačným systémom o jeho umiestnení!

Vážení priatelia je dôležité vytvoriť všetky podmienky pre to, aby ste neohrozili seba a svojich priateľov. Je dôležité brať ohľad na všetkých okolo seba! Možno patríte k tým, ktorí neberú ohrozenie až tak vážne, prosím berte ohľad na ľudí okolo seba, ktorí majú možno iný názor a dodržujte pravidlá, tak ako ich dodržujú oni! Potom budete mať šancu sa s nimi stretnúť aj nabudúce!  Prosím vás dávajte pozor na informovanie v prípade, že zistíte že ste boli identifikovaní ako pozitívny na vírus. Informujte tých, ktorí sa s vami stretli. Neberte to ako stigmu. Možno majú vaši kamaráti starých rodičov a pomôžete ich ochrániť! Nepoužívajte označenie nakazení! To vytvára v podvedomí nesprávne reakcie. Tak ako za ochorenie nemôžete vy, nemôže ani vaše okolie. Treba sa správať zodpovedne a ohľaduplne! Prosím držte sa toho, aby sme sa mohli stretať  naďalej bez nepríjemných správ o nešťastiach! Ide o vás o vašu rodinu a vašich priateľov! Berte na nich ohľad! 

Do skorého videnia Jaroslav Mišura, prezident SACC.