Milí priatelia karavanisti,

             blíži sa koniec veľmi zvláštneho roka. Roka, ktorý bol poznačený strachom o svojich blízkych a strachom z budúcnosti. Všetci chceme, aby toto všetko bolo už za nami. Súhlasím s konštatovaním, že keby človek pri prípitkoch na Nový rok vedel na aký rok pripíja, zahodil by radšej pohár.

            Po počiatočnom strese sa ukázalo, že karavaning má obrovskú výhodu. Nosíme si so sebou svoj domov, svoje vybavenie a svoje zázemie. Stačí nám niekde v kľude sa vyspať, niektorým. Väčšina chce aj v tejto dobe stretať sa. Od začiatku roka mám informácie, že na cestách Slovenska boli desiatky karavanov. To pomohlo rozvoju vzniku nových státí pre karavany. / Tu vás chcem poprosiť kto čo vie napíšte mi prosím, dajte to vedieť aj ostatným/. Chystajú sa nové kempingy, nechcem to zarieknuť. V mnohých kempingoch sa razantne investuje. Minimálna zmena je v predĺžení sezóny  prevádzky mnohých kempingov. A samozrejme je to dané záujmom karavanistov o pobyt v prírode. Prosím vás z každej akcie skúste vygenerovať aspoň minimálnu správičku, pre informovanie ostatných. Novinkou boli karavany z požičovní v našich kempingoch a bolo ich dosť. Rozvoj karavaningu v celej Európe ide míľovými krokmi, pevne verím, že nezmeškáme vlak a staneme sa súčasťou tohto smerovania.


            Z pochopiteľných dôvodov boli zrušené všetky organizované akcie, okrem národného zrazu vo Varíne. Organizované akcie boli nahradené stretnutiami menších skupín po celom Slovensku. Výrazne sa zvýšil počet poznávacích a zážitkových tripov - výjazdov po celom Slovensku. Poznávali sme nové miesta, majitelia vinárstiev a reštaurácií boli radi za každého hosťa a umožnili státie na svojich parkoviskách. Tento trend v spojení s náväznosťou na cykloturistiku a pešiu turistiku rozšíril možnosti vyžitia sa. Už to nie je len priateľské posedenie v kempingu, čo má samozrejme pozitívny vplyv na duševnú pohodu, ale v kombinácii s telesným pohybom je to prínos komplexný. Bez ohľadu na to kedy skončí tento stav, je nutné rozvíjať tieto skúsenosti.

            Na budúci rok sa musíme pripraviť tak, ako by sa nič nedialo. Aj za tejto ťažkej situácie musíme zostaviť kalendár, ktorý možno budeme musieť síce meniť, ale ako inšpirácia určite poslúži. Čaká nás organizácia 59. Europa rally, aj keď túto akciu musíme brať z dôvodu európskeho vývoja ako problematickú. Čaká nás  52. Národný zraz v Opatovciach a čakajú nás krásy Slovenska, ktoré čakajú na odhalenie. Čaká nás spomienkové stretnutie k 30. výročiu posledného / bohužiaľ asi už definitívne posledného na Slovensku/ FICC stretnutia v Tatrách, bude  v Tatranci. Vraj najkrajší je svet zo sedla koňa, ale dotyčný čo to vyhlásil, nepoznal ešte karavaning. Je určite možné, že v roku 2021 mnoho karavanistov bude zvažovať svoju účasť na veľkých akciách, ale malé skupiny boli bezpečné tento rok a určite budú bezpečné aj na budúci rok. Všetko závisí na ľuďoch a najmä na tom ako si to usporiadajú v hlave. To rozhoduje o všetkom. Verím, že sa s viacerými stretneme a aj keď si možno nepodáme ruky, tak sa aspoň pozdravíme!  Veď nemusíme prekonávať rekordy vo vzdialenosti, kto má chuť tak má príležitosť  ísť na svetové stretnutie FICC v roku 2021 bude /ak bude/ na západnom pobreží Španielska cca 7000 km hore dolu, ale čo musíme prekonávať sú bariéry čo vznikli v nás.

            Milí karavanisti  dovoľte mi poďakovať sa všetkým vám, ktorí ste sa pričinili o všetko dobré, čo sa v toto roku podarilo / najmä úplne ukážková spolupráca skoro všetkých na organizácii stretnutia vo Varíne/, prevádzkovateľom kempingov za zvládnutie náročnej sezóny- keď značnú časť zrušili obmedzenia. Dovoľte mi zahrnúť do tohto poďakovania aj požičovne karavanov, ktoré umožnili tisíckam ľudí privoňať si ku karavaningu, vrátane výrobcov, predajcov a servisných firiem. Títo všetci sa pričinili o to, že bolo sa s kým a kde stretnúť. Dovoľte mi tiež spomenúť si aj na tých, čo odišli  z našich radov do nebeských kempingov, určite zostanú v našich spomienkach. Zároveň mi dovoľte popriať vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko najlepšie do nového roku. V novom roku už len veľa šťastia a zdravia. A najmä šťastné návraty zo všetkých ciest, veď to poznáte o tých gumových zvodidlách…

Do skorého videnia priatelia. Jaro Mišura, prezident SACC