Dobrý deň, v uplynulom týždni prebehla anketa medzi prezidentmi slovenských klubov na tému ako ďalej v stretávaní…  Viac menej  sme sa zhodli na opatreniach platných doteraz.  Zásadne zvážiť usporiadavanie veľkých akcií, uprednostniť klubové stretnutia, stretnutia menších skupín, pri dodržiavaní základných parametrov. Zhodli sme sa na tom, že je lepšie spraviť desať malých stretnutí po kempoch na Slovensku po 5 -10 karavanov v príjemnej zdravej atmosfére, ako jedno veľké v strese, ako to skončí! A to už nehovorím o účasti karavanistov z červených zón. Prípadne návšteva stretnutia v takejto zóne. Tu by mala platiť samokontrola, ak si bol v takej oblasti, zostaň nejaký čas doma. Nie je kolegiálne prísť z dovolenky v blízkom, alebo vzdialenom zahraničí priamo na stretnutie s kamarátmi! A najmä, prosím vás ak sa stane že ste boli na nejakej akcii a ste boli pozitívne testovaní, oznámte to ostatným, aby mali šancu prerušiť reťaz šírenia. Byť pozitívny na test nie je vada charakteru, alebo niečo čo treba utajiť. Zatiaľ nemáme informáciu o šírení infekcie medzi karavanistami, ono predsa len príroda má veľkú moc!

     Zhodli sme sa na tom, že zásadným parametrom v dnešnej dobe je najmä snaha vyliečiť sa z psychologického tlaku médií, keď už oficiálne vládne kruhy v Čechách uvažujú o zakázaní informovať o počte infikovaných , ako o počte chorých… k tomu pristupuje zlyhanie funkcie nášho štátu v tom, že nie je schopný dohľadať kontakty u infikovaných a sami hygienici už potvrdzujú, že je to zdrojom komunitného šírenia najmä v Bratislave. A to sme sa na druhú vlnu chystali tri mesiace?

     Čo teraz máme robiť my???  Treba sa chytiť zdravého rozumu. Blíži sa chrípkové obdobie. Je na nás, ako budeme pripravení na toto obdobie. Určite sa všade pohybovať s rozumom. Ak sa vám niekde niečo nezdá, tak sa zbaľte a hurá inde. Na to sú predsa karavany. Uprednostniť pobyt v prírode, pred sedením pred televízorom. Občas vytiahnite bicykel, ale iba mierne nech si neublížite. Podľa možností prechádzky v prírode a dostatok čerstvých vitamínov. Teraz je ten čas. Ak nemáte čerstvé, pomôžte si aj inými  , ale zaistite si dostatočnú dávku. Popritom nezabudnite na psychické zdravie, hlava je to čo rozhoduje. Vyhnúť sa stresu je možné aj nad knihou, ale najlepším lekárom na pokazenú hlavu je dobrá partia kamarátov. Vyskúšali sme počas víkendu navštíviť viac kempingov, ochutnať miestne špeciality a najmä pozrieť si krásnu prírodu. Zhodli sme sa na tom, že je dobrá varianta terapie. Na Slovensku je toľko krásnych miest, ktoré obšťastnia vašu dušičku, že až.

     Sledujte oznamy o poriadaní akcií, nie o všetkých je už rozhodnuté či budú. V prípade účasti dodržujte dostatočné vzdialenosti medzi karavanmi a redukujte účasť na veľkom zgrupovaní. Nehanbite sa vytiahnuť rúško, dezinfikovať si ruky. Možno to nefunguje, ale spravte všetko pre pokoj vašej duše. Na podávanie rúk a objímanie počkajte k roku, ono to láka, ale nik sa neurazí, keď mu srdečný pozdrav naznačíte.

     A čo je hlavé, nezabudnite sa usmievať, veď to čo sa nám nepodarí v tomto roku si vynahradíme v roku budúcom. A k tomu vám prajem veľa zdravia a najmä šťastia.

 

S pozdravom Jaroslav Mišura, prezident SACC.